Ułatwienia dostępu

 • APEL KAMYKOWY 2024

  W sobotę, 16 marca, odbył się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  tradycyjny apel przy grobie Druha hm prof. Aleksandra Kamińskiego, zorganizowany w 46. rocznicę Jego śmierci przez "Ruch Kamykowy".

  W miejscu spoczynku "Kamyka" spotkali się harcerze, reprezentujący 7 hufców z różnych stron Polski oraz uczniowie LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego z Warszawy - łącznie przeszło 200 osób. Poczty sztandarowe wystawiły: Związek Harcerstwa Polskiego, środowiska harcerskie z Brzezin, Kutna, Piastowa, stołecznych dzielnic - Żoliborza i Mokotowa, a także LXX LO.


  Wśród przyjaciół ruchu - uczestników uroczystości, znaleźli się: Druh dr. Wojciech Feleszko - wnuk profesora, Druh hm Piotr Jaworski z GK ZHP i Druh phm dr Paweł Bezak z Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Stowarzyszenie Szarych Szeregów reprezentował Druh hm. Wiesław Paluszyński wraz z Małżonką. Fragmenty książki śp. Druha prof. Andrzeja Janowskiego "Być dzielnym i umieć się różnić" przedstawili uczniowie LXX LO, a modlitwę za zmarłych, tradycyjnie już, poprowadził ks. Karol - katecheta ze wspomnianej szkoły.
  Uczestnicy tegorocznego "Apelu Kamykowego" otrzymali tradycyjnie pocztówki i naklejki, przygotowane przez PH 160.


      Do zobaczenia 15 marca 2025 roku, na kolejnym apelu. Czuwaj!        
                      
  hm Hanna Kocerka
  Przewodnicząca Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego

   

   

 • 46 rocznica śmierci prof. Aleksandra Kamińskiego

  Druhny i Druhowie,

   Zbliża się 46. rocznica śmierci Druha hm. prof. Aleksandra Kamińskiego (odszedł na Wieczną Wartę dnia 15 marca 1978 r.). Zapraszamy Was na tradycyjny, połączony z chwilą zadumy i modlitwy, apel przy grobie "Kamyka". Spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 marca, o godzinie 15:00. Mile widziane poczty sztandarowe.

   

  Do zobaczenia, Czuwaj!

  hm. Hanna Kocerka

  Przewodnicząca Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego  

 • Ruch Kamykowy

  Powstały w 1988 r. "Ruch Kamykowy" skupiał drużyny i szczepy harcerskie, szkoły i środowiska wychowawcze noszące imię Aleksandra Kamińskiego wraz z Jego wychowankami i przyjaciółmi.

  Inicjatorem i pierwszym przewodniczącym Ruchu został hm. Tadeusz Pudełko. Ruch powstał z inicjatywy 57 środowisk imienniczych w całej Polsce. Stał się ośrodkiem idei i myśli Kamykowej, którą poznawał i realizował w życiu osobistym, harcerskim i społecznym. Organizował spotkania z okazji rocznic urodzin prof. hm.  Aleksandra Kamińskiego i tradycyjne apele przy mogile Kamyka na cmentarzu wojskowym na Powązkach w rocznicę śmierci. Będąc tam razem z innymi środowiskami, współuczestniczyliśmy w organizacji tych uroczystości, a potem wraz ze harcerzami z Mokotowa kontynuowaliśmy ich organizację. Po śmierci dh hm. Tadeusza Pudełki Przewodnictwo objął dh hm Stanisław Korwin Szymanowski.

  "Ogólnopolski Ruch Kamykowy" został reaktywowany jako ruch programowy ZHP rozkazem Naczelnika ZHP ze stycznia 2012 r., a na przewodnicząca powołano hm Hannę Kocerkę. Pragniemy wspólnie poznawać dzieło życia Aleksandra Kamińskiego, pomagać sobie nawzajem, dzielić się doświadczeniami, kształtować harcerska postawę i postawę wychowawcy, a przede wszystkim realizować wskazania "Kamyka" - "wychować człowieka dzielnego". 

  Chcemy być "Ruchem" unikającym metod dowodzenia, kierowania czy sterowania; pragniemy działać przez przewodzenie, inspirowanie i wspomaganie rozwoju.

   Przewodniczącą Ogólnopolskiego Ruchu Kamykowego jest hm. Hanna Kocerka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

  Adres do Korespondencji : Ogólnopolski Ruch Kamykowy, Muzeum Harcerstwa ul. Konopnickiej 6 00-481 Warszawa

Please publish modules in offcanvas position.