-
Odszedł na wieczną wartę Druh hm. prof. dr. hab. Józef Lipiec
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo, Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Druha hm. prof. dr. hab. Józefa Lipca. Związany z harcerstwem od 1957 roku, pełnił, między innymi, funkcje: namiestnika zuchowego i członka Komendy Hufca ZHP w Nowym Sączu oraz namiestnika zuchowego Hufca ZHP Kraków-Grzegórzki. Był instruktorem Chorągwi Krakowskiej ZHP, członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie, członkiem Rady Muzeum Harcerstwa w Warszawie i recenzentem kolejnych tomów "Harcerskiego Słownika Biograficznego". Od 1987 r. był profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Instytucie Filozofii. Wykładał na wielu uczelniach, otrzymał tytuł doktora honoris causa AWF w Krakowie i AWF w Warszawie. Był członkiem-założycielem i Prezesem…
-
Odszedł na wieczną wartę Druh Tadeusz Jarosz
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo, Wielkim żalem przepełniła nas wiadomość o śmierci Druha Tadeusza Jarosza. Był związany z harcerstwem od września 1937 roku, gdy w swym rodzinnym Lwowie wstąpił w szeregi gromady zuchowej, noszącej imię Orląt Lwowskich. Służąc od kwietnia 1943 roku w "Ulu Wisła" Szarych Szeregów, używał pseudonimu "Topacz". Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako łącznik Harcerskiej Poczty Polowej. Po wojnie został przybocznym, a następnie - drużynowym 3 WDH im. ks. Józefa Poniatowskiego. Był pracownikiem naukowym, doktorem nauk technicznych. Przez lata współpracował z naszą placówką, Jego wspomnienia z lat 1929-1945, spisane w 2012 roku, znalazły się w zbiorach Muzeum…
-
Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Włodzimierz Dusiewicz
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo, Z ogromnym żalem przyjęliśmy wieść o śmierci Druha podharcmistrza Włodzimierza Dusiewicza. Był związany z harcerstwem od 1937 roku. Służąc od listopada 1942 roku w Szarych Szeregach, używał pseudonimu "Dusza". Po wojnie działał w 16 WDH im. Zawiszy Czarnego. Był reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych i aktorem lalkowym, należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pracował w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w latach 1993-2006 był prezesem Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, zaś w latach 1994-1995 - przewodził też Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska w Warszawie. Przez lata czynnie działał w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów. Współpracował też z naszą placówką... Odszedł…
-
Zamknięcie Muzeum w dniu 3 października
4.12.1956
Decyzja o reaktywowaniu ZHP
W Krakowie instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego przyjęli uchwałę o jego reaktywowaniu. Cztery dni później, w Łodzi, rozpoczął się Krajowy Zjazd Działaczy Harcerskich, na którym podjęto decyzje o wznowieniu działalności przez ZHP i powołaniu Naczelnej Rady Harcerskiej. Na jej czele stanął Druh Aleksander Kamiński.
4.12.1956
12.12.1940
Utworzenia „Wawra”
W Warszawie, z inicjatywy Druha Aleksandra Kamińskiego, powstała Organizacja Małego Sabotażu „Wawer”. Jej nazwa upamiętniała masową egzekucję, przeprowadzoną przez Niemców 27. 12. 1939 r. na mieszkańcach tej podwarszawskiej miejscowości. W przeddzień rocznicy tragicznych wydarzeń, na murach Warszawy pojawiło się przypominające je hasło: „Wawer”.
13.11.1889
Protektorat Naczelnika Państwa
Naczelnik Państwa i Pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski, doceniając wkład harcerstwa w odzyskanie niepodległości i odbudowę państwa, objął Protektorat nad Związkiem Harcerstwa Polskiego. Kolejnymi Protektorami ZHP byli i są - prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej
13.11.1889
31.12.1920
I Walny Zjazd ZHP
W Warszawie rozpoczął się I Walny Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas trzydniowych obrad przyjęto Statut, Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie oraz wybrano władze organizacji.
Instytucje partnerskie na mocy podpisanych porozumień