-
Apel Kamykowy 2025
-
Odszedł na wieczną wartę hm. Jacek Dyrzyński
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo, Dziś, o godzinie 11:30, w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego (ul. Senatorska 18 B, Warszawa), odbędzie się msza święta pogrzebowa śp. harcmistrza profesora Jacka Dyrzyńskiego. Po niej nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Śp. hm. prof. Jacek Dyrzyński przyszedł na świat 10 lipca 1946 r. w Sochaczewie. W latach 60. i 70. XX w. pełnił służbę instruktorską w Komendzie Chorągwi Mazowieckiej ZHP im. Władysława Broniewskiego. Był scenografem, projektantem szeregu harcerskich plakatów, dyplomów i oznak, autorem odznaki Chorągwi Mazowieckiej. Redagował czasopismo instruktorskie "Krąg". Zasłynął jako wybitny malarz,…
-
Ostatnie pożegnanie Druhny Bożeny Seredyńskiej
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo, Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Druhny Bożeny Seredyńskiej z d. Czysz, pseudonim "Mysz". Odeszła na Wieczną Wartę 29 grudnia 2024 r., w wieku 99 lat. Podczas II wojny światowej była harcerką Ula "Rady" Szarych Szeregów i żołnierzem 72 pułku piechoty Armii Krajowej. Przez wiele dziesięcioleci zawodowo zajmowała się fotografią. Była związana z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, przyczyniła się też do rozbudowy zbiorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Wedle informacji przekazanej przez Rodzinę, Msza Święta żałobna zostanie odprawiona we środę, 8 stycznia 2025 r., o godz. 12.45, w warszawskim Kościele pw.…
-
Życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne
04. 03. 1880
Na świat przyszedł ks. Kazimierz Lutosławski
W Drozdowie, na Podlasiu, urodził się ks. Kazimierz Lutosławski – jeden z propagatorów idei skautowych i organizatorów harcerstwa, członek Naczelnej Komendy Skautowej w Warszawie, twórca projektu Krzyża Harcerskiego.
04. 03. 1880
17. 03. 1957
Powstanie Rozgłośni Harcerskiej
W stolicy, w ramach struktur Związku Harcerstwa Polskiego, powstała Radiostacja Harcerska (od 1960 r. – Rozgłośnia Harcerska), będąca pierwszą niepubliczną stacją radiową na terenie kraju.
26. 03. 1943
Akcja pod Arsenałem
Podczas przeprowadzonej w Warszawie akcji o kryptonimie „Meksyk II”, Harcerze warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów odbili z rąk niemieckich 21 więźniów, przewożonych z Alei Szucha na Pawiak. Wśród uwolnionych znaleźli się: phm. kpr. pchor. Jan Bytnar „Rudy” oraz hm. Henryk Ostrowski „Heniek”.
26. 03. 1943
29. 03. 1948
Początki Harcerskiej Służby Polsce
Podczas narady komendantów i komendantek chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, proklamowano przystąpienie do programu, uwzględniającego cztery pola służby. Nazwano je: Odbudowa kraju, Las i rola, Kultura i oświata, Dziecko.
Instytucje partnerskie na mocy podpisanych porozumień






