Ułatwienia dostępu

Akcja "Dorsze".

Sygnatura: MH/2295/DM
Tytuł: Akcja "Dorsze".

Opis: Audycja o Akcji "Dorsze" - czyli akcji pomocy Anglikom, którzy w czasie wojny znaleźli się w Polsce. W czasie okupacji druhna Klara Dolniak "Mrówka" z Poznania (od 13 roku życia w Poznańskiej drużynie Marcelinek) brała udział w Akcji Dorsze. W dniu 20 marca 1942 r. gdy pracowała jako księgowa zjawiło się u niej Gestapo w celu jej aresztowania. Druhna opowiada o momencie aresztowania, pozbyciu się obciążających materiałów i pobycie w więzieniu. W czasie przesłuchania dowiedziała się że aresztowano ją za udział w pomocy 9 oficerom angielskim. W akcji tej udział brali również Zbigniew Klichowski, Bolesław Sobkowiak, Łaszczyński, Michalina Gorczycowa "Kapitanowa", Irena Markiewicz, Maria Klichocka, Donald Drozd. W dniu 13 lipca zapadł wyrok w tym 6 wyroków śmierci. Akcja się nie udała gdyż oficerowie zbiegli zbyt szybko. Druhna Dolniak opowiada o losach Anglików po ucieczce. Po wojnie Druhna pracowała jako instruktorka w Hufcu Praga Południe. Dh Klara tłumaczy iż "Wanda od Doprszy" to była Michalina Gorczycowa skazana na karę śmierci.

Twórcy: Borodzicz Szczęsny, Zięba Zdzisław
Data produkcji: 1973-06-09

Please publish modules in offcanvas position.