Zadania i składy osobowe Głównej Kwatery ZHP po 1989

Główna Kwatera ZHP kieruje działalnością Związku Harcerstwa Polskiego, a w szczególności:

• tworzy warunki do realizacji programu Związku;
  • wykonuje zadania określone w Statucie ZHP, uchwałach Zjazdu ZHP i Rady Naczelnej ZHP;
  • przyjmuje plan pracy Głównej Kwatery i plan kształcenia ZHP,
  • uchwala, na wniosek Naczelnika ZHP, budżet Związku, w tym budżet Głównej Kwatery;
  • może przedkładać Radzie Naczelnej ZHP projekty uchwał;
  • podejmuje uchwały o nabywaniu, zbywaniu i obciążaniu majątku nieruchomego ZHP;
  • deleguje przedstawicieli do reprezentowania Związku w innych podmiotach gospodarczych, w których ZHP ma udziały, oraz w fundacjach;
  • powołuje i likwiduje centralne jednostki organizacyjne Związku;
  • uchwala regulaminy wewnętrzne i instrukcje ZHP, nie zastrzeżone dla innych władz ZHP, w tym regulaminy i instrukcje dotyczące: zasad tworzenia i działania podstawowych jednostek organizacyjnych ZHP, zasad tworzenia i działania hufców i chorągwi, zasad organizacji pracy komendanta i komendy hufca oraz komendanta i komendy chorągwi, zasad prowadzenia działalności finansowo-gospodarczej przez jednostki ZHP, zasad pracy kapelanów oraz ich współdziałania z komendami;
  • podejmuje uchwały w sprawach wniesionych przez członków Głównej Kwatery;
  • wspomaga, koordynuje i nadzoruje pracę komendantów i komend chorągwi, centralnych jednostek organizacyjnych i gospodarczych ZHP oraz ocenia ich działalność;
  • koordynuje działalność ruchu przyjaciół harcerstwa;
  • powołuje i odwołuje ciała doradcze - rady, komisje i celowe zespoły robocze;
  • decyduje o zatrudnianiu pracowników biura Głównej Kwatery

Skład GK wybranej przez XLII Zjazd ZHP (od 21 maja 2022)

• hm. Martyna Kowacka - Naczelnik ZHP
  • hm. Katarzyna Brzyska - skarbniczka ZHP