Ułatwienia dostępu

Historia Harcerstwa Polskiego

 Wacław Błażejewski, jeden z pierwszych historyków harcerstwa. Błażejewski swoją przygodę z harcerstwem rozpoczął w 1921 r. kiedy to po   zgłoszeniu się do Komendy Warszawskiej Chorągwi Męskiej otrzymał skierowanie do 7 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. K. Kniaziewicza. W drużynie pełnił funkcję sekretarza, bibliotekarza, zastępowego, członka rady drużyny i drużynowego w latach 1929 - 1931. W 1924 r. został skarbnikiem Komendy Warszawskiej Chorągwi Męskiej, w tym też roku otrzymał mianowanie na przodownika. Trzy lata później ukończył kurs instruktorski nad Wigrami, kierowany przez Aleksandra Kamińskiego. W kwietniu 1925 r. Błażejewski otrzymał stopień podharcmistrza. Po zakończeniu pracy w 7WDH, w 1931 r. został sekretarzem działającego przy drużynie Koła Przyjaciół Harcerstwa. Rok później został mianowany kierownikiem technicznym nowo powstałego Harcerskiego Biura Wydawniczego (HBW). W październiku 1933 r. został kierownikiem Centralnego Archiwum Harcerskiego (CAH). Pozyskane wówczas przez Błażejewskiego archiwalia, znajdujące się obecnie w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, są podstawowymi materiałami do badań nad naszą historią. Podczas wojny był współpracownikiem BIP, a po wojnie, od 1945 do 1949 r., kierował HBW i CAH. Po Zjeździe Łódzkim był współzałożycielem Kręgu Instruktorskiego "Wigry". Błażejewski zmarł w Warszawie 19 listopada 1986, pozostawiając po sobie cenne prace poświęcone historii harcerstwa. W 1981 r. ukazał się I tom Bibliografii Harcerskiej (II Tom w 1985), w 1984 r. wydał książkę pt. Postaci z dziejów. 35 biogramów działaczy i instruktorów harcerskich. Błażejewski opracował również wiele biogramów harcerskich do Polskiego Słownika Biograficznego. Najbardziej jednak znanym jego dziełem jest publikacja Z dziejów harcerstwa polskiego 1910-1939, wydana w 1984 r. Jest to trzecie, rozszerzone wydanie książki Historia Harcerstwa Polskiego, którą napisał i wydał po raz pierwszy, w nakładzie tysiąca egzemplarzy, w 1933 r. Po odpowiednich uzupełnieniach, książkę tą wydana po raz drugi, tym razem w trzech tysiącach egzemplarzy, w 1935 r. Dziś zapraszamy wszystkich chętnych do pobrania i zapoznania się z treścią II wydania Historii Harcerstwa Polskiego.

 

Historia Harcerstwa Polskiego hm. Wacław Błażejewski

Please publish modules in offcanvas position.