Ułatwienia dostępu

Sanitariusze pod Monte Cassino - sztafeta ewakuacyjna

Jednym z słów, kojarzących się z naszym projektem, jest wyraz "sztafeta". Dziś przywołujemy je w zupełnie innym, niesportowym kontekście. Wydaje się, że całkiem sporo wiemy o żołnierzach walczących pod Monte Cassino, mówimy o bohaterstwie piechurów. O ogromnym poświęceniu pancernych, wysiłku saperów, trudzie artylerzystów i uporze łącznościowców. Niestety - często zapominamy o lekarzach i sanitariuszach, których praca była równie ważna, odpowiedzialna, i równie niebezpieczna, jak służba pełniona na pierwszej linii. Różnica wysokości między Domkiem Doktora a polem walki sięgała 400 metrów, odległość - około 2 kilometrów. Mianem "sztafety ewakuacyjnej" - nazywano wówczas specyficzny sposób pracy służb medycznych. 180 noszowych, których zadaniem było wynoszenie (bądź wyprowadzanie) rannych spod ognia, rozmieszczono w kilkunastu grupach, w schronach oddalonych od siebie o mniej więcej 150 metrów. Ci - przenosili rannych etapami, z jednej takiej stacji - do kolejnej, zamieniając zajęte nosze - na puste. Więcej o medykach spod Monte Cassino przeczytacie w artykule Dariusza Kalińskiego, zamieszczonym w serwisie Ciekawostki Historyczne.

Please publish modules in offcanvas position.