Ułatwienia dostępu

Polska Parada

"Polska Parada" (ang.: "Polish Parade") - to nazwa zespołu artystycznego, działającego przy Armii Polskiej na Wschodzie i 2 Korpusie Polskim. Jego zadaniem było nie tylko podnoszenie morale naszych żołnierzy, ale również propagowanie interesu Polski na arenie międzynarodowej wśród aliantów. Kierownikiem muzycznym zespołu był Henryk Wars, a kierownikiem literackim - Feliks Konarski, autor słów legendarnej pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino". Jej premiera miała miejsce w maju 1944 roku, a słuchaczami byli - żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich - jednostki, która ledwo-co zdobyła klasztor i zatknęła biało-czerwoną flagę na ruinach pradawnego opactwa cystersów... W materiale archiwalnym, udostępnionym przez IPMS, możemy zobaczyć ujęcia z prób wspomnianego zespołu do występu w Teheranie.

Please publish modules in offcanvas position.