• 90 lat harcerstwa w Ursusie (za "Czuwaj", nr 10/2023)

9 września 2023 r. harcerze z Ursusa świętowali 90-lecie harcerstwa na swoim terenie.

W roku 1933, po uruchomieniu w Czechowicach (to dawna nazwa Ursusa) Szkoły Powszechnej nr 1, której kierownikiem został Stanisław Śliski, zorganizowana została przez Jerzego Fronczaka 156 Mazowiecka Drużyna Harcerzy im. gen. Józefa Bema. Później zmieniła ona numer na 207 MDH, a jej drużynowym był nauczyciel phm. Edmund Pokrzywa. W czasie okupacji czechowiccy harcerze nie zaprzestali działalności - istniały podziemne drużyny: 207 MDHŁ (łączności), dwie drużyny zawiszaków i drużyna dziewcząt. Po wojnie harcerstwo wraca do starych form działania, trwa to do 1949 r. Odradza się w 1957 r. - wtedy (już w Ursusie) powstaje kilka drużyn harcerskich, które tworzą Ośrodek Ursus. Następnie przez kilka lat działa samodzielny Hufiec Ursus, który w latach 70. zostaje dołączony do warszawskiego Hufca Ochota, aby na początku lat 80. znów stać się samodzielnym hufcem, tym razem Warszawa-Ursus-Włochy. I tak jest do dziś. O upamiętnianie historii środowiska dbają od lat seniorzy z kręgów seniora z Ursusa i z Włoch ? z ich inicjatywy powstała przed laty Izba Pamięci dziś jest Filią Muzeum Harcerstwa.

To właśnie instruktorzy Filii Muzeum Harcerstwa wpadli na pomysł zorganizowania obchodów 90-lecia i zarazili nim komendę hufca. Przygotowanie uroczystości wymagało wielu działań i uzgodnień z różnymi instytucjami.  Muzeum zaprezentowało dwie wystawy: "Ze szkolnego albumu Jedynki" ? o historii Szkoły Powszechnej (Podstawowej) nr 1 w latach 1933 - 1973 oraz "Ocalić od zapomnienia" - o instruktorach, którzy odeszli na wieczną wartę. Trzecia wystawa - "Historia Harcerstwa 1933 - 2023" przygotowana została wspólnie z komendą hufca.

9 września o godz. 10.00 środowiska hufca spotkały się w Szkole nr 4, skąd przemaszerowały pod pomnik Szarych Szeregów, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. Następnie pod opieką Policji i Straży Miejskiej kolumna, na czele której maszerowało 5 pocztów sztandarowych, przeszła ulicami Ursusa do Parku Czechowickiego. Tu już czekały ustawione wcześniej wystawy, z głośników słychać było piosenki harcerskie (całe nagłośnienie zapewnił Ośrodek Kultury "ARSUS"). W rozstawionych namiotach harcerze mogli wziąć udział w różnych zajęciach, a nad ich zdrowiem czuwała grupa harcerskich ratowników.

O godz. 15.00 rozpoczęła się zasadnicza część obchodów. Przybyli na nią zastępcy burmistrzów dzielnic Ursus i Włochy: Kazimierz Sternik i Sebastian Piliński, komendantka Chorągwi Stołecznej hm. Katarzyna Karolak, dyrektor Muzeum Harcerstwa phm. Paweł Bezak oraz wielu gości, w tym byłych harcerzy i instruktorów.

Słowa uznania dla naszej działalności przekazali panowie burmistrzowie. Komendant hufca hm. Paweł Chempiński odczytał rozkaz, złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą poświęconą hm. Edmundowi Pokrzywie. Następnie rozpoczęło się ognisko - stare i nowe piosenki harcerskie przeplatane były krótkimi gawędami o historii naszego harcerstwa. Komendantka Chorągwi wręczyła 4 instruktorom Krzyże "Za Zasługi dla ZHP" i kilka odznaczeń chorągwianych, a Komendant Hufca - zasłużonym instruktorom pamiątkowe emblematy. W części nieoficjalnej wystąpił zespół "Janusz i Przyjaciele".

Hanna Murawska

kierowniczka Filii Muzeum Harcerstwa Ursus-Włochy z zespołem

90 lat harcerstwa w Ursusie

W sobotę, 9. września 2023 roku mieszkańcy Ursusa mogli obserwować niecodzienną uroczystość. Tego dnia harcerki i harcerze z Hufca ZHP Ursus-Włochy mieli swoje święto, okrągłą 90. rocznicę powstania harcerstwa w tym mieście. Oczywiście w roku 1933 Ursus nazywał się inaczej - Czechowice i nie był - jak dziś - jedną z dzielnic Warszawy.

Obchody rozpoczęły się zbiórką hufca na terenie Szkoły Podstawowej nr 4. Potem nastąpił przemarsz ulicami Ursusa w kierunku Parku Czechowickiego. Tam, przy kamieniu pamiątkowym poświęconym założycielowi ursuskiego harcerstwa, harcmistrzowi Edmundowi Pokrzywie, odbył się uroczysty apel, po czym wszystkie drużyny rozbiegły się do różnego rodzaju gier terenowych, rozlokowanych w kilku miejscach Parku.

Przedstawiciele Filii Muzeum Harcerstwa w Ursusie zorganizowali plenerowe wystawy historyczne.

Po południu odbyło się uroczyste, rocznicowe harcerskie ognisko. Odznaczono wyróżniających się instruktorów i harcerzy. Były wspominkowe gawędy przeplatane starymi i nowymi harcerskimi piosenkami.

Na zakończenie uroczystości swój recital dał zespół wokalno-instrumentalny "Janusz i przyjaciele", którego żywiołowy występ zaktywizował do tańca harcerską publiczność.

Impreza zakończyła się wraz z nadchodzącym zmierzchem.

Należy podziękować wszystkim instytucjom, które wsparły tę uroczystość, a w szczególności podziękowania należą się Wydziałowi Kultury Dzielnicy Ursus oraz Ośrodkowi Kultury "Arsus".

(fotografie: Krzysztof Fietkiewicz)

90 lat harcerstwa w Ursusie

Sobota, 9. września 2023 r w Parku Czechowickim.

W programie:

O godzinie 10:00 zbiórka harcerzy przy pomniku Szarych Szeregów i przemarsz do Parku Czechowickiego.

W godzinach 11:00 - 15:00 harcerska gra terenowa, wystawy, filmy, piosenki.

O godzinie 15:00 harcerski apel, złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej założycieli harcerstwa w Ursusie, ognisko harcerskie, piosenki, odznaczenia, nagrody i podziękowania.

Zapraszamy.

Noc Muzeów 2023

W sobotę 13 maja 2023 r. w godzinach 16:00 - 24:00

zapraszamy do Domu Kultury "KOLOROWA"

w Ursusie ul. K. Sosnkowskiego 16

na NOC MUZEÓW

temat wystawy: Nieznane harcerki, ale ważne dla ZHP

• Przerwa świąteczna w pracy Filii

Uprzejmie informujemy, że okresie 3 - 7 kwietnia 2023 r. Filia Ursus-Włochy Muzeum Harcerstwa będzie zamknięta.