• Odszedł na wieczną wartę dh. Michał Andrzej Szewczyk
  Odszedł na wieczną wartę dh. Michał Andrzej Szewczyk

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

  29 listopada 2022 r. odszedł na Wieczną Wartę Druh Michał Andrzej Szewczyk - wolontariusz Muzeum Harcerstwa w Warszawie, nasz Kolega i Przyjaciel. Długoletni harcerz 88 Szczepu WDHiZ "Rodło". Fotograf, dziennikarz i realizator dźwięku. Niezwykły pasjonat i popularyzator historii. Był zawsze pogodny, pomocny i niezwykle skromny. Do ostatnich chwil dzielnie walczył z chorobą...

  Z pożegnalnym Czuwaj!

  Zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie

 • Odszedł na wieczną wartę hm. dr Marian Miszczuk
  Odszedł na wieczną wartę hm. dr Marian Miszczuk

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

  30 listopada, z głębokim smutkiem, przyjęliśmy wiadomość o odejściu na Wieczną Wartę Druha hm. dr. Mariana Miszczuka - ekonomisty, dziennikarza i znakomitego historyka harcerstwa. Przez lata był współpracownikiem, a następnie - dyrektorem Rozgłośni Harcerskiej, redaktorem "Harcerskiego Biuletynu Informacyjnego", starszym instruktorem w Wydziale Dokumentacji, Historii i Analiz, członkiem GK ZHP. Współpracował, między innymi, z Niezależnym Wydawnictwem Harcerskim i z Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Jego dorobek naukowy obejmuje kilkanaście książek oraz ponad pół setki artykułów historycznych i popularyzatorskich, audycji radiowych i telewizyjnych. Został wyróżniony Medalem Komisji Historycznej Krakowskiej Chorągwi ZHP.

  Z pożegnalnym Czuwaj!

  Zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie

 • Wystawa plenerowa "Harcerskie drogi do Niepodległej" w Białymstoku
  Wystawa plenerowa "Harcerskie drogi do Niepodległej" w Białymstoku

   

  Od wczoraj mieszkańcy Białegostoku i turyści, odwiedzający stolicę Województwa Podlaskiego, mogą oglądać wystawę plenerową "Harcerskie drogi do Niepodległej". Ekspozycja, przygotowana przez ZHP, pokazuje udział młodych Polek i Polaków - harcerek i harcerzy sprzed wieku w działaniach, prowadzonych na różnych frontach walki o niepodległość i granice Polski w latach 1914-1921.

   Dzieje ruchu skautowego na ziemiach polskich sięgają okolic roku 1910. Dla młodzieży z tamtego pokolenia było oczywistym, że już wkrótce przyjdzie jej stanąć do walki o wolność, do której trzeba się jak najlepiej przygotować. W myśl hasła, że "harcerstwo - to skauting plus niepodległość", młodzi ludzie z trzech zaborów na różne sposoby doskonalili się do nowej roli poprzez zajęcia terenowe, sportowe, sanitarne i militarne. Już wkrótce skauci-harcerze zasilili szeregi polskich formacji wojskowych, walcząc pod ich sztandarami o niepodległy byt. Mimo trudności, zaraz po zakończeniu I wojny światowej harcerze stanęli do walki o granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

  Harcerzy, młodzież szkolną oraz wszystkich miłośników historii - serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, do 20 listopada eksponowanej, dzięki uprzejmości Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w alkierzu Ratusza przy Rynku Kościuszki.

   

     

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • "Harcerskie drogi do Niepodległej" - już wkrótce w Warszawie!
  "Harcerskie drogi do Niepodległej" - już wkrótce w Warszawie!

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

  Od 3 do 14 października wystawa plenerowa "Harcerskie drogi do Niepodległej", przygotowana przez Związek Harcerstwa Polskiego, będzie prezentowana w stolicy. Ekspozycję, poświęconą działaniom naszych poprzedników: walce o niepodległość Ojczyzny i pracy na Jej rzecz, będzie można oglądać na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Środowiska harcerskie i grupy szkolne, zainteresowane udziałem w darmowych zajęciach edukacyjnych, towarzyszących prezentacji wystawy, zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w celu ustalenia szczegółów. Dostępne terminy to: 7, 8, 12 i 14 października. 

  Osoby indywidualne, pragnące wziąć udział w oprowadzaniu po ekspozycji plenerowej, serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w środę, 5 października, o godzinie 12:00, na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Zostań częścią Muzeum Harcerstwa
  Zostań częścią Muzeum Harcerstwa

  Czy wiesz, że i Ty jesteś częścią historii harcerstwa?

  A może Interesujesz się historią i chcesz dołączyć do zespołu zajmującego się jej zachowaniem dla przyszłych pokoleń oraz poznać "od podszewki" pracę współczesnego muzealnika? A - przy tym - chętnie zajmujesz się prostą obróbką cyfrową plików lub skanowaniem albo jesteś miłośnikiem starej prasy i literatury harcerskiej?

  To propozycja specjalnie dla Ciebie.

  Szukamy osób, które mają smykałkę do obsługi CMS, prostych baz danych lub skanerów. Nie musisz być jeszcze mistrzem, my pomożemy Ci w osiągnieciu tego poziomu!

   Jeśli potrafisz w podstawowym zakresie obsługiwać CMS i/lub znasz się na prostej obróbce plików graficznych (konwertowanie i kompresja plików, kadrowanie), to nie ruszając się z domu możesz poznać tajniki działalności MH w sieci i zostać częścią zespołu Muzeum Harcerstwa w Warszawie.

   Jeśli potrafisz obsługiwać skaner, a obcowanie z zabytkami sprawia Ci satysfakcję, jak też możesz dojeżdżać do naszej siedziby przy ul. M. Konopnickiej 6 w Warszawie, stworzymy Ci szansę na poznanie tajników działalności naszej placówki!

   Więcej w ogłoszeniu:

  https://zhp.pl/2022/nabor-do-muzeum-harcerstwa-w-warszawie/

 • Tymczasowa przerwa w działaniu Biblioteki
  Tymczasowa przerwa w działaniu Biblioteki

  Informujemy, że w sierpniu Biblioteka Muzeum Harcerstwa będzie zamknięta. Jednocześnie godziny pracy biura ulegną zmianie w tym okresie.

   

 • Spotkanie przy grobie Druhny Jadwigi Falkowskiej - 2022
  Spotkanie przy grobie Druhny Jadwigi Falkowskiej - 2022
  Spotkanie przy grobie Druhny Jadwigi Falkowskiej - 2022
   
  Wszystkie instruktorki i harcerki - aktywnie działające i byłe - serdecznie zapraszamy do udziału w corocznym spotkaniu, odbywającym się przy grobie Druhny harcmistrz RP Jadwigi Falkowskiej w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotykamy się w najbliższy poniedziałek, 1 sierpnia, o godzinie 18:00, w kwaterze 27A Cmentarza Wojskowego na Powązkach, by oddać hołd pamięci Druhny "Jagi" - wybitnej instruktorki, zamordowanej przez Niemców w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku.
   
  Czuwaj!
   
  Zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie
 • Informacja o dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury
  Informacja o dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury

  Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, otrzymanemu w ramach programu "WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2022", Muzeum Harcerstwa w Warszawie rozpoczyna realizację zadania "Tkanina zabytkowa i malarstwo - konserwacja harcerskich sztandarów z okresu dwudziestolecia międzywojennego". 

  W ręce najlepszych konserwatorów trafiły właśnie dwa sztandary: 

  I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Wł. Czarnieckiego w Irenie (nr inw. MH/429/1/ZG) oraz 76 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerzy im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Zagórzu (nr inw. MH/392/ZG) - jednostek, działających na terenie dzisiejszych: Chorągwi Podkarpackiej ZHP i Chorągwi Lubelskiej ZHP. 

   

 • Zaproszenie na 12 Warszawski Piknik Archiwalny
  Zaproszenie na 12 Warszawski Piknik Archiwalny
  Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie,
  W najbliższą sobotę, 11 czerwca, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk - Archiwum w Warszawie (Pałac Staszica) odbędzie się 12 Warszawski Piknik Archiwalny, w którym będziemy brać udział. Dalsze szczegóły znajdziecie na załączonych plakatach. Serdecznie zapraszamy!
   

 • Odznaczenia dla instruktorów Muzeum Harcerstwa
  Odznaczenia dla instruktorów Muzeum Harcerstwa
  W trakcie 42. Zjazdu ZHP, pięcioro instruktorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie zostało odznaczonych za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli oraz za szczególny wkład w popularyzację i upowszechnianie historii ruchu harcerskiego.
   
  Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono hm. Ewę Jóźwiak i hm. Hannę Murawską.
   
  Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: hm. Kaja Drąg i hm. Paweł Weszpiński.
   
  Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości udekorowano hm. Marka Skrzydlewskiego.
   
  (fot. Michał Wiraszka).
 • Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa
  Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

  Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W tym roku pragniemy zaprosić Was do odwiedzenia wystawy czasowej "Najciekawsze nabytki Muzeum Harcerstwa'', będącej zarazem sposobnością do zaprezentowania tytułowych eksponatów , wybranych spośród dziesiątków tysięcy różnorodnych obiektów, dokumentujących rozmaite aspekty harcerskiej historii i służby - jak również swoistym podsumowaniem dotychczasowej, przeszło dwudziestoletniej działalności naszej placówki. Dopełnieniem ekspozycji będzie prezentacja pamiątek skautowych z całego świata.

  Czekamy na Was w najbliższa sobotę, od godziny 18:00 do 23:30. O godzinach: 19:00, 20:30 i 22:00 organizujemy oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Wejście do muzeum, od strony ul. M. Konopnickiej, przez CSH "4 Żywioły".

  Serdecznie zapraszamy! 

 • Życzenia wielkanocne 2022
  Życzenia wielkanocne 2022

  Najserdeczniejsze życzenia

  zdrowych i spokojnych

  Świąt Wielkanocnych,

  pełnych wiary, nadziei

  i miłości

   

  składa

  Zespół Muzeum Harcerstwa

 • Zapraszamy do zwiedzania
  Zapraszamy do zwiedzania

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo!

   

  Serdecznie zapraszamy Was do zwiedzania naszej nowej wystawy czasowej, poświęconej najciekawszym nabytkom Muzeum Harcerstwa.

   

  W sprawie zajęć dla grup zorganizowanych uprzejmie prosimy o kontakt drogą mailową, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefoniczny, na numery podane na stronie naszej placówki.

   

  Zespół Muzeum Harcerstwa

 • Dzień Myśli Braterskiej 2022
  Dzień Myśli Braterskiej 2022

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

  W tym szczególnym dniu -  Dniu Myśli Braterskiej - przesyłamy Wam życzenia wszelkiej pomyślności w codziennej służbie i pracy oraz wytrwałości we wspólnym budowaniu lepszego jutra.

  Z serdecznym Czuwaj!

  Zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie

   

  (Motyw zaczerpnięty z karnetu okolicznościowego wg. proj. Druhny pwd. Anny Rojewskiej, wyd. Horyzonty, 2006. Ze zbiorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie)

   

 • Ograniczenia w dzialalności muzeum od 20 stycznia
  Ograniczenia w dzialalności muzeum od 20 stycznia

  Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo!

  Mając na względzie aktualną sytuację epidemiologiczną, od dnia 20 stycznia 2022 r. (czwartek), aż do odwołania zawieszamy przyjmowanie grup, zwiedzających indywidualnych i interesantów. W sprawach pilnych prosimy o kontakt mailowy, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Najbliższe tygodnie pragniemy wykorzystać na przygotowanie nowej wystawy czasowej, poświęconej najciekawszym nabytkom naszej placówki. Mamy nadzieję zaprosić Was do odwiedzenia jej za kilka tygodni.  

  Zespół Muzeum Harcerstwa

Please publish modules in offcanvas position.